Magazín o průmyslu a ekonomice

BONOSERVIS

Děkujeme za to, že jste navštívili navštívili náš magazín. Všechny články jsou zdarma a dostupné pro všechny. Za tým BONOSERVIS vám přeji příjemné počtení.

Nejčtenější

Chcete prodat prosperující firmu? Na toto si dejte pozor!

obraťte se na profesionály

Důvodů pro prodej prosperující firmy může být mnoho. Lidé to ví a čím dál častěji vznikají společnosti, které se prodejem takových firem zabývají. Nevěřte ale první firmě, na kterou narazíte, mohli byste se totiž ošklivě spálit.

Číst dál

Úvěry pro podnikatelské účely

nebankovní podnikatelský úvěr

Získat úvěr je někdy docela těžké. Nezáleží na tom, jak jste na tom vy nebo vaše společnost z hlediska úspěšnosti a financí, banky si vždy najdou důvod, proč by vám ten úvěr neměly dát. S tím často pomáhají nebankovní úvěry, o kterých se dnes pobavíme.

Číst dál

Bioklimatická pergola ochrání před sluncem

bioklimatická pergola

Léto je v plném proudu, teploty přes den i v noci jsou tropické a mnoho lidí ani nechce jet do zahraničí. Toto počasí nahrává zahradám, bazénům a pergolám, tam se nyní tráví maximum volného času. Ti, co na jaře postavili pergoly na sebe mohou být pyšní, ovšem těm, co se chtěli dát do stavby až nyní, poradím něco převratného. Klasických pergol je více než dost, a navíc je pod nimi v poledne pěkné vedro. Co takhle zkusit tzv. bioklimatickou pergolu?

Číst dál

BonoBlog

Moxování v tradiční čínské medicíně

 • Bonoservis
 • all

Díky podzimnímu počasí a stresu jsme náchylní na nejrůznější nachlazení. Zima patří mezi nejdeprimující roční období, konkrétně přelom února a března bývá opravdu co do depresí a migrén ten nejhorší vůbec. Díky tomu, že nemáme dostatečný přísun slunečních paprsků, celkově se stáváme unavenějšími a náchylnějšími. V tomto článku si něco povíme o tradiční čínské medicíně a moxování.

doktor čínské medicíny

Když jsem se prodíral velkým množstvím internetových materiálů, narazil jsem na pojem tradiční čínská medicína! Zaujalo mě to a začal jsem pátrat více do hloubky. Tento systém je starý něco málo kolem 5000 let. První zmínka je v knize Huang Di Nei Jing. Kniha hovoří, že základem celého systému čínské medicíny jsou pilíře nazvané „Teorie o Jinu a Jangu“ a „Učení o pěti prvcích“. Pilíře hovoří o člověku a jeho součinnosti s přírodou.

Pilíř první „Teorie o Jinu a Jangu“

Hovoří se, že Jin a Jang jsou ve vzájemném protikladu. Nicméně podmínka je taková, že jeden bez druhého nedokáží existovat. Jang si představme jako mužský aspekt s těmito přirozenými projevy:

 • stoupání,
 • expanze,
 • rozdělování.

Pilíř druhý „Učení o pěti prvcích“

Toto učení je podmíněno existencí pěticí nezbytných prvků pro život. Tyto prvky jsou zastoupeny lidskými orgány:

 • 5x plné orgány Cang - (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny)
 • 6x duté orgánů Fu - (žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, trojitý zářič.
 • Zvláštní orgány Fu - (mozek, dřeň, kosti, cévy, děloha, někdy se uvádí žlučník).

Co je to moxování?

Cítíme-li se slabí nebo prochladlí, měli bychom dostat teplo a sílu, právě k tomuto účelu slouží moxování. V tradiční čínské medicíně je důležitá rovnováha. Pacient, který se cítí prochladlý a slabý, přirozeně potřebuje dodat teplo a sílu. A k tomu právě slouží moxování. Moxa pochází z anglicko-japonského slova „mogusa“, které vyjadřuje něco jako „ostré byliny“. Moxa není nic nového, používá se již dlouho a dokonce je starší než samotná akupunktura. V čínské medícíne je moxování velmi populární, proto se používá na léčbu nejrůznějších poruch a onemocnění.

Moxování má dále pozitivní vliv na:

 • krev,
 • imunitu,
 • regeneraci tkáně.

Hledáte doktora na čínskou medicínu? Zkuste Dr. Mačka, který je specialistou na TČM. Navštívit ho můžete ve dvou ordinacích v Česku i na Slovensku.

 

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.