Emise dluhopisů: Proč je firmy vydávají?

Pokud vlastníte firmu, kterou chcete konečně dostat na mapu, budete potřebovat nejen hodně nadšení, spoustu sil a přehršle dobrých nápadů, ale rovněž by vám neměly chybět ani finance. Vlastně finance jsou to nejdůležitější. Bez nich asi žádný velký projekt nerozjedete. Ovšem otázka je, kde k dostatečnému množství peněz přijít. Co je to tedy ta emise dluhopisů? A v čem pomáhá?

Chcete-li se rozkročit jen mírně, dost možná vám budou stačit finance od vašich rodinných příslušníků, případně dobrých přátel, ale v případě, že máte nápad minimálně století, který bude nutné podpořit více než je pár tisícovkami, budete se muset poohlédnout trochu někde jinde.

Kde brát?

Většina firem, zvláště těch menších, se obrátí na půjčku do banky, což se může, ale také nemusí podařit. Jen málokdy totiž tímto způsobem dostanete takovou částku, po které toužíte. Navíc banky milují kontroly, a to nejen stavu vaší firmy a jejich účtů během procesu žádání, ale rovněž i poté, co vám byly nějaké ty prostředky odsouhlaseny. A to už nemá každý rád.

Daleko horší cestou je pak obrátit se na nebankovní společnosti, které vám rády půjčí prakticky bez jakéhokoliv papírování úžasné částky, ovšem připravte se na to, že úroky budou hodně krvavé. Chcete-li se vyhnout problémům, raději nad touto možností ani neuvažujte, určitě by se vám to nevyplatilo. 

Naštěstí existuje ještě jedna možnost, tedy když zavrhnete myšlenku ozbrojeného přepadení banky, a sice emise dluhopisů. V posledních letech se jedná o stále oblíbenější cestu, jak se dostat k financím na investice, a to i pro středně velké firmy.

Není to tak jednoduché

V případě vydávání dluhopisů si alespoň co se týče papírování příliš neodpočinete, naopak, je to dost náročné. Budete muset pořádně zapracovat na svém finančnictví, aby bylo v perfektním stavu. Případní investoři sice mají rádi velké výdělky takřka beze snahy, ale minimálně stejně tak mají rádi alespoň nějaký náznak jistoty, čímž je myšlena návratnost jejich investic.

Pokud chcete více než jeden milion eur, budete potřebovat i vypracování tzv. prospektu, což je dokument o několika stech stránkách, který je nutné předat ČNB k registraci. 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4