Rodinný holding: Předání firmy z generace na generaci

Business, Man, Business Man, Businessman, Window

Pohráváte si s myšlenkou na důchod a máte potomky, kteří se nejen o Vaši firmu zajímají, ale jsou více než schopní se v blízké době věnovat vedení firmy místo Vás? To Vás bude zajímat rodinný holding a co všechno obnáší.

Co Vás čeká ještě před hovorem s Vaším následovníkem?

Kromě pár bezesných nocí? Ne, doufáme, že Vás generační obměna nestresuje natolik, že nemůžete spát. Následují otázky, na které si budete chtít odpovědět než se dostanete k jakémukoliv rozhodování s právníky. 

  • Co Vás vedlo k myšlenkám na důchod?
  • Co čekáte od tohoto převodu vedení na Vaše potomky?
  • Jak ideálně vypadá tento převod ve Vašich představách?
  • Co Vás nejvíce děsí?

A další podobné otázky, které můžete dát také svým potomkům na zamyšlení před tím, než budete pořádat schůzku o rozhodování detailů s budoucím vedením firmy.

Zamyšlení se nad korporátní strukturou, kterou budete vytvářet tímto převodem, například fond, nadace či obchodní společností a sepisování součástí takzvané rodinné ústavy. Specialista na mezigenerační obměnu a rodinný holding Pavel Pokorný řekl o rodinné ústavě:

 

"Jedná se o dokument, který definuje vize fungování rodiny v rámci podnikatelského prostředí, vymezí základní hodnoty rodiny, a to zejména ve vztahu k vlastnictví rodinné firmy. K rodinné ústavě přistupujte jako k něčemu, co má za cíl především prevenci konfliktů.

Sama o sobě samozřejmě konflikty nevyřeší. Měla by však být právně vymahatelná, abyste mohli vymoci pravidla, která si společně určíte pro klíčové oblasti. Těmi jsou například výplata a výpočet dividend nebo rozsah pravomocí a povinností ředitelů a vlastníků. K tomu vám pomůže uzavřít dohodu akcionářů.

Ideální je do rodinné ústavy i do zmíněné dohody zahrnout i sankce, aby byla rodina chráněná ve chvílích, kdy se jeden ze členů rodiny svévolně rozhodne pravidla nedodržovat."

 

Pokud máte zájem o využití služeb specialistů na mezigenerační obměnu a rodinný holding, firma Samak se zabývá touto problematikou již spoustu let a zajistí ideální převod vedení pro každou rodinu a firmu.

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4