Tryskání aneb zahoďte brusky

tryskání

Lakování, natírání nebo moření vytvoří na materiálech ochrannou vrstvu, která brání samotný materiál před znehodnocení. Účelem povrchové vrstvy však není pouze ochrana ale kolikrát také vzhled, proto se používají tzv. odstíny RAL. Dnes se nebudeme bavit o nanášení ochranné vrstvy ale o přípravě, která je nezbytná a předchází samotnému lakování nebo natírání. Nejpoužívanější metodou je tzv. pískování, chcete-li tryskání.

Co je to tryskání a jak funguje?

Samotný proces tryskání, můžeme nazvat technologickým postupem opracování povrchu tvrdých materiálů proudem jemných částic. Proud částic se přizpůsobuje tryskanému materiálu, například:

  • Tvrdé materiály - ocelové broky, křemičitý písek, korund, ocelová drť nebo struska.
  • Měkké materiály - drť ze skořápek ořechů nebo piliny z tvrdého dřeva.

Typy tryskání a jeho výhody

Existují dvě základní metody a to tlakovzdušné tryskání, kdy je proud jemných částic unášen proudem stlačeného vzduchu ( v případě tlakové tryskací kabiny). Částice poté naráží na daný předmět, který čistí. Druhá metoda je založena na lopatkovém mechanismu, který částice vrhá na předmět.

Proč je lepší tryskat, než brousit?

Protože daleko lépe a snadněji odstraníme nečistoty, staré nátěry nebo korozi. Jako bonus se zbavíme různých otřepků a nakonec materiál také zdrsníme.

S touto technologií se nejčastěji setkáváme ve strojírenství, protože kov je po obrábění připraven a velmi důkladně očištěn, což je žádoucí pro metalizaci zinkem, další nátěr, lakování apod. Dalším oborem, ve kterém se pískování poměrně hojně užívá je stavebnictví, například při opracování zdiva. Tryskání se provádí v tzv. tryskacích komorách a kabinách. Co si pod tím představit?

Tryskací kabiny se používají pro interiérové bezprašné pískování v:

  • dílnách,
  • autoservisech a
  • průmyslových provozech.

Již víme, že tryskání se provádí za účelem povrchové úpravy, údržby a renovací, nebo pro jiné úpravy různých, převážně kovových výrobků a dílů. Stále více se rozšiřujícím využití je použití u uměleckých a reklamních agentur, k dekorování či jiné úpravě skla, keramiky, plastů, k vytváření různých log a k čištění klenotů i k práci s drahými kameny, stejně tak, jako i v muzeích při restaurování starožitností a různých artefaktů, nebo v dentistických laboratořích.

Pokud potřebujeme tryskat ve velkém na scénu přicházejí masivní tlakovzdušné tryskací komory, kde je možné opracovávat velké strojírenské díly. Pokud hledáte vhodného partnera, společnost Spolmont s 20-ti letou tradicí je více než vhodný! Jejich léty prověřená a stále inovovaná stavebnicová, sendvičová konstrukce splní i ty nejnáročnější požadavky.

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4