V čem spočívá eloxování hliníku?

Eloxování hliníku je elektrochemický proces, během kterého se na povrchu kovu vytváří vrstva oxidu hlinitého. Povlak vytvořený během eloxování hliníku se vyznačuje větší pevností a odolností proti korozi. Proto najde spoustu využití v nejrůznějších oborech.

Výsledek obrázku pro eloxování hliniku


Proces eloxování hliníku


V případě hliníku je proces eloxování obzvláště důležitý, protože se jedná o kov s poměrně citlivým povrchem, který se postupem času může otupit a ztratit lesk. Eloxování vytváří povrchový povlak, který zlepšuje odolnost vůči různým vnějším faktorům, dokonce i těm, které jsou relativně agresivní jako je kyselý déšť, mořská voda nebo UV záření. Navíc je to účinný způsob, jak oddálit proces stárnutí hliníku. Je však třeba poznamenat, že eloxování ovlivňuje také estetickou hodnotu hliníku. Povrch se jemně třpytí, vyznačuje se trvanlivou barvou, je příjemný na dotek a nezachytává nečistoty.


Eloxování hliníku je proces o několika fázích. Začíná to vyčištěním a odmaštěním kovové vrstvy. Pak přichází správná fáze eloxování. Roztok kyseliny sírové v tomto procesu je elektrolyt (někdy se také používá kyselina chromová nebo šťavelová). Při eloxování se nejčastěji používá stejnosměrný proud s napětím 12 - 20 V. Vytvořená vrstva oxidu je téměř neviditelná a má nerovnoměrnou porézní strukturu. Takový povrch umožňuje účinné potahování povlaku.

Barvení se obvykle provádí pomocí organických barviv. Po jeho dokončení probíhá tzv. proces utěsnění ve vroucí vodě nebo v pasivátoru. Toto ošetření přeměňuje hliník na bohemit a povrch hliníku je hladký a lesklý.

Použití eloxováného hliníku


Díky eloxování hliníku získává řadu pozitivních vlastností, jako je trvanlivost, odolnost proti korozi a otěru a estetický vzhled. Z tohoto důvodu se eloxovaný hliník používá v různých průmyslových odvětvích. Funguje dokonale v elektronickém, potravinářském, lodním stavitelství, nábytkářském a automobilovém průmyslu. Důležité je, že součásti vyrobené z tohoto materiálu nevyžadují zvláštní údržbu. Eloxovaný povrch se vyznačuje trvanlivým leskem a je velmi příjemný na dotek.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4