Jak funguje řezání vodním paprskem?

Kapky Vody, Voda, Kapalina, Čerstvé, Splash, Modrá

Divíte se, jak může voda řezat cokoli, natož kov? Jak řezáním vodním paprskem funguje a jak se využívá v mnoha výrobnách každý den najdete v tomto článku.

Jak může voda prořezat kov

Vodní paprsek je vyjádření toho, že stroj vytlačuje vodu z malého otvoru velkou silou, což samo o sobě vytváří poměrně velkou sílu tlaku. Tento proces je v přírodě běžný a nazývá se vodní eroze. Například v přírodě vidíme často jak se kameny v řece časem ohlazují. Když je třeba něco prořezat, přidávají se do vody téměř mikroskopické částečky minerálů, neboli abrazivo, které podle své tvrdosti zvyšují třecí a tlakovou sílu paprsku.

Výhody vodního paprsku

Jednou z hlavních výhod je, že tento řez probíhá za studena. Je tedy možné řezat nejen kov, ale i plasty, gumy a další materiály. Samotný vodní paprsek je schopný řezat plast, papír, izolace, koberce, nebo například součásti interiéru automobilů. Další výhodou je schopnost zachovat použité abrazivo a recyklovat ho na příští řez. Jde tedy o velmi ekonomickou variantu.

Typy abraziva a co dokáží řezat

Abraziva jsou převážně uměle vytvořená, aby se mohlo kontrolovat jejich složení.
Granát je oblíbeným abrazivem, který je pevný a je často dovážený z Austrálie a Číny. Jeho nevýhodou je horší recyklovatelnost.
Olivín je měkčí a levnější než granát, proto je využíván, respektive fosferit, který je v olivínu obsažený, na měkčí materiály.
Korund je z těchto tří nejkvalitnější co se abrazivních zrn týče. Má vysokou tvrdost a je tedy schopný řezat silné materiály. Proto má také vyšší cenu.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4