Seznamte se s druhy ocelových lan

Vynález ocelových lan znamenal velkou revoluci v průmyslu. Umožnili zvedat mnohem těžší břemena a také znamenala zvýšení bezpečnosti pracovníků. Od jejich prvního využití v roce 1834 ušli velkou cestu. Víte, jaké druhy ocelových lan se dnes používají?

Jednopramenná ocelová lana
Jednopramenné ocelové lano se skládá pouze z jednoho pramene. Je možné si vybrat ze dvou variant a to s jádrem a bez jádra. Nejčastěji se využívá jako jádro či výplň ostatních typů lan, dále také jako nosné lano či bovden.

Standartní lana
Tyto lana jsou vinuta klasickým způsobem. Jejich velkou předností je velká odolnost vůči oděru, také nejsou moc ohebné, jsou jednoduché a levné na výrobu. Nejčastěji se využívají montážní lana, pro lyžařské vleky, lanové dráhy, výtahy, tažná lana apod.

Lana SEAL
Tento typ lan je vinutý souběžným způsobem. Jsou velmi odolné proti otěru, jsou také velmi málo ohebné, nicméně snesou velmi velké zatížení. Využití nacházejí u jeřábů, výtahů, u lanovek apod.

Lana Hercules
V případě těchto ocelových lan se jedná o vícedrátová lana vinutá klasickým způsobem. Velkou výhodou tohoto typu lana je, že je velmi ohebné a málo točivé. Využívají se zejména pro speciální jeřáby, lze je také najít u osobních lanovek kde mají funkci tažných lan.

Lana s trojbokými prameny
Tyto lana jsou specifické tím, že jsou ukládány do trojúhelníku, místo do klasického kruhu.

Lana z tvářeného drátu
Jde o zvláštní skupinu ocelových drátů. Tyto lana mají hladký povrch a jejich nespornou výhodou je zvýšená odolnost proti únavě a nízké kroucení.

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4