Moxování v tradiční čínské medicíně

doktor čínské medicíny

Díky podzimnímu počasí a stresu jsme náchylní na nejrůznější nachlazení. Zima patří mezi nejdeprimující roční období, konkrétně přelom února a března bývá opravdu co do depresí a migrén ten nejhorší vůbec. Díky tomu, že nemáme dostatečný přísun slunečních paprsků, celkově se stáváme unavenějšími a náchylnějšími. V tomto článku si něco povíme o tradiční čínské medicíně a moxování.

Když jsem se prodíral velkým množstvím internetových materiálů, narazil jsem na pojem tradiční čínská medicína! Zaujalo mě to a začal jsem pátrat více do hloubky. Tento systém je starý něco málo kolem 5000 let. První zmínka je v knize Huang Di Nei Jing. Kniha hovoří, že základem celého systému čínské medicíny jsou pilíře nazvané „Teorie o Jinu a Jangu“ a „Učení o pěti prvcích“. Pilíře hovoří o člověku a jeho součinnosti s přírodou.

Pilíř první „Teorie o Jinu a Jangu“

Hovoří se, že Jin a Jang jsou ve vzájemném protikladu. Nicméně podmínka je taková, že jeden bez druhého nedokáží existovat. Jang si představme jako mužský aspekt s těmito přirozenými projevy:

  • stoupání,
  • expanze,
  • rozdělování.

Pilíř druhý „Učení o pěti prvcích“

Toto učení je podmíněno existencí pěticí nezbytných prvků pro život. Tyto prvky jsou zastoupeny lidskými orgány:

  • 5x plné orgány Cang - (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny)
  • 6x duté orgánů Fu - (žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, trojitý zářič.
  • Zvláštní orgány Fu - (mozek, dřeň, kosti, cévy, děloha, někdy se uvádí žlučník).

Co je to moxování?

Cítíme-li se slabí nebo prochladlí, měli bychom dostat teplo a sílu, právě k tomuto účelu slouží moxování. V tradiční čínské medicíně je důležitá rovnováha. Pacient, který se cítí prochladlý a slabý, přirozeně potřebuje dodat teplo a sílu. A k tomu právě slouží moxování. Moxa pochází z anglicko-japonského slova „mogusa“, které vyjadřuje něco jako „ostré byliny“. Moxa není nic nového, používá se již dlouho a dokonce je starší než samotná akupunktura. V čínské medícíne je moxování velmi populární, proto se používá na léčbu nejrůznějších poruch a onemocnění.

Moxování má dále pozitivní vliv na:

  • krev,
  • imunitu,
  • regeneraci tkáně.

Hledáte doktora na čínskou medicínu? Zkuste Dr. Mačka, který je specialistou na TČM. Navštívit ho můžete ve dvou ordinacích v Česku i na Slovensku.

 

Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4