Moxování v tradiční čínské medicíně
Díky podzimnímu počasí a stresu jsme náchylní na nejrůznější nachlazení. Zima patří mezi nejdeprimující roční období, konkrétně přelom února a března bývá opravdu co do depresí a migrén ten nejhorší vůbec. Díky tomu, že nemáme dostatečný přísun slunečních paprsků, celkově se stáváme unavenějšími a náchylnějšími. V tomto článku si něco povíme o tradiční čínské medicíně a moxování.
Když jsem se prodíral velkým množstvím internetových materiálů, narazil jsem na pojem tradiční čínská medicína! Zaujalo mě to a začal jsem pátrat více do hloubky. Tento systém je starý něco málo kolem 5000 let. První zmínka je v knize Huang Di Nei Jing. Kniha hovoří, že základem celého systému čínské medicíny jsou pilíře nazvané „Teorie o Jinu a Jangu“ a „Učení o pěti prvcích“. Pilíře hovoří o člověku a jeho součinnosti s přírodou.
Pilíř první „Teorie o Jinu a Jangu“
Hovoří se, že Jin a Jang jsou ve vzájemném protikladu. Nicméně podmínka je taková, že jeden bez druhého nedokáží existovat. Jang si představme jako mužský aspekt s těmito přirozenými projevy:
- stoupání,
- expanze,
- rozdělování.
Pilíř druhý „Učení o pěti prvcích“
Toto učení je podmíněno existencí pěticí nezbytných prvků pro život. Tyto prvky jsou zastoupeny lidskými orgány:
- 5x plné orgány Cang - (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny)
- 6x duté orgánů Fu - (žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, trojitý zářič.
- Zvláštní orgány Fu - (mozek, dřeň, kosti, cévy, děloha, někdy se uvádí žlučník).
Co je to moxování?
Cítíme-li se slabí nebo prochladlí, měli bychom dostat teplo a sílu, právě k tomuto účelu slouží moxování. V tradiční čínské medicíně je důležitá rovnováha. Pacient, který se cítí prochladlý a slabý, přirozeně potřebuje dodat teplo a sílu. A k tomu právě slouží moxování. Moxa pochází z anglicko-japonského slova „mogusa“, které vyjadřuje něco jako „ostré byliny“. Moxa není nic nového, používá se již dlouho a dokonce je starší než samotná akupunktura. V čínské medícíne je moxování velmi populární, proto se používá na léčbu nejrůznějších poruch a onemocnění.
Moxování má dále pozitivní vliv na:
- krev,
- imunitu,
- regeneraci tkáně.
Hledáte doktora na čínskou medicínu? Zkuste Dr. Mačka, který je specialistou na TČM. Navštívit ho můžete ve dvou ordinacích v Česku i na Slovensku.